‘Europa heeft een nieuw akkoord’ stond in grote chocoladeletters te lezen op de belangrijkste nieuwssites. We hebben de onderdelen van het akkoord nog eens overlopen, maar vonden weinig wereldschokkende veranderingen terug.
Geen drastische afbouw van de schulden, geen strengere begrotingsmaatregelen en de opgelegde straf kan nog steeds via bepaalde wegen omzeilt worden.
Oude wijn in nieuwe zakken!
We vrezen dat het nieuwe Europees begrotingspact een maat voor niets gaat worden. En het bijkomende noodfonds (ESM) met 500 miljard euro extra middelen is ook niet de verwachte ‘bazooka’ waar de markt op zat te wachten.
Maar toch zijn er enkele problemen opgelost.
Zo lijkt de persoonlijke vete tussen Sarkozy en Cameron eindelijk van de baan. Groot-Brittannië haakte af vanwege te weinig achterpoortjes in de nieuwe besluiten. Daarenboven kreeg ECB-topman Draghi wat hij vroeg: een nieuw begrotingsakkoord. Hij noemde het vrijdagmorgen al een ‘zeer goed resultaat’.
Beleggers trokken zich op aan zijn woorden. De ECB is en blijft de enige verlosser voor de eurozone. De beurzen klommen hoger en eindigden de week met een procent winst. Ook de volatiliteit (VIX index) nam verder af.
Zoals we hier in de afgelopen weken reeds vermelden, zien we de beurzen rustig hoger kabbelen naar het eindejaar toe. 2012 wordt echter een ander paar mouwen. U mag niet vergeten dat enkele belangrijke economische indicatoren al enige tijd een stevige recessie voorspellen voor Europa, maar ook in de VS. En die barometers staan vandaag nog steeds op onweer!
Het negatieve sentiment zorgt ervoor dat beleggers ook de moed beginnen te verliezen voor de grondstoffen, met name goud en zilver. We kregen afgelopen week weer verschillende bezorgde emails over goud. Goud zou volgens ‘kenners’ met 35% tot 40% kunnen dalen in 2012. ‘De hype rond goud is voorbij’ dreigt men.
Toegegeven: we werden zowaar blij met het lezen van al deze onheilsberichten! Het past namelijk perfect in het plaatje dat we al jaren schetsen. Ook dit jaar deden we deze voorspelling in onze analyse - Goud in 2012
Quote: “Beleggers zijn vandaag murw geslagen door de volatiliteit waardoor men niet goed beseft dat zowel goud als zilver er een fantastisch 2011 op hebben zitten.”
Terwijl de aandelenmarkten 20 procent verlies incasseerden, knalde de prijs van goud +20% hoger in 2011! Toch zien vele goudbeleggers het vandaag somber in. Dit is een bull market in volle werking: de winsten dikken aan maar weinigen geloven erin.
Dat fenomeen zagen we al eind 2010 en dat zien we vandaag opnieuw. De nieuwkomers en traders staan klaar om de handdoek in de ring te werpen. Of met andere woorden: de laatste zwakke berijders moeten nog van de stier geworpen worden, vooraleer de rit naar boven kan hervatten.
En u snapt het al, daarna moet iedereen weer achter de feiten aanhollen. Aan ons de taak om u niet te verliezen tijdens deze wilde rit! Bent u mee?
2011 was een bewogen jaar voor de groeimarkten, maar zoals u uit onze voorgaande analyse heeft kunnen opmaken: stierenmarkten gaan nooit in een rechte lijn omhoog! Voor het nieuwe jaar verwachten we een nieuwe krachttoer van diverse groeilanden op de beurs. In welke opkomende regio’s u moet beleggen, leest u het Groeimarkten Rapport.
