Het einde van het beursfeestje leek even voorbij de afgelopen week. In Europa kregen beurzen flinke tikken door nieuwe onrusten in probleemlanden. Is het feestje voorbij?
Probleemlanden
Met Sylvio Berlusconi die door zijn deelname aan de Italiaanse verkiezingen weer mogelijk een vinger in de pap krijgt in Italië en gerommel in Spanje, gingen de rentes van probleemlanden afgelopen week weer omhoog. De onrusten leken weer even helemaal terug. De AEX en de DAX maakten beiden behoorlijke uitglijders en zelfs de beurs in Amerika kreeg soms een tik mee. De nieuwe onrusten leken het einde van de Nieuwjaarsrally in te luidden, maar afgelopen vrijdag waren er toch weer groene cijfers te zien op de borden. Deze cijfers waren mede mogelijk gemaakt door uitspraken van de ECB-voorzitter Mario Draghi.
Draghi tovert met woorden
De markten in Europa leken weer even lucht te krijgen, toen Mario Draghi vertelde dat hij dacht dat de inflatie mogelijk verder kon teruglopen door de hoge stand van de euro. De duurdere euro maakt producten die van buiten het eurogebied afkomstig zijn goedkoper, zodat mogelijk de inflatie lager uit kan vallen. Beleggers zagen in de woorden van Draghi een mogelijkheid tot nieuwe monetaire verruiming (renteverlaging), omdat een dergelijke verruiming in dat geval mogelijk zou zijn door een lagere inflatie. Met een nieuwe verruiming zou dan de inflatie niet boven de 2% uitkomen, doordat de euro sterk staat.Draghi sprak en toverde de euro omlaag en de beurzen in Europa omhoog. Wanneer de onrusten ook de komende weken dankzij de woorden van Draghi mee zullen vallen, dan zou de rally op de beurs weleens kunnen doorgaan. Zeker wanneer beleggers door de woorden van Draghi steeds meer kunnen gaan denken dat ook de ECB mee gaat doen in de halve valutaoorlog die op dit moment op de gang lijkt te zijn gekomen in de wereld, kunnen ook de Europese onrusten mogelijk kleiner worden in de toekomst.
Op dit moment hebben Japan en de VS de eerste kanonnen afgevuurd in de valutaoorlog, maar Draghi lijkt nu zijn eigen zet te hebben gedaan via de kracht van het woord. Als de valutaoorlog doorzet, dan zou dit op korte termijn wellicht goed nieuws kunnen zijn voor de aandelenmarkten, omdat het nieuwe geld dat door centrale bankiers is gecreëerd een richting uit moet stromen, maar voor de lange termijn kan een valutaoorlog zeer nadelige consequenties hebben.
