De goudkevers zijn in totale verbazing en ik weet zeker dat ze stiekem ook wel een beetje bang zijn. Ze zagen de waarde van hun geliefde muntjes en baartjes de laatste maanden flink in waarde dalen, terwijl hun religie de grote wederopstanding van goud voorspelde. Massale ontkenning en het verkondigen van nóg meer kletspraatjes is op dit moment de reguliere reactie op de goudmarkt.
Op dit moment wordt er – zoals je kon verwachten - door de goudkevers en masse gewezen naar de boosaardige centrale bankiers. Deze centrale bankiers zouden massaal de goudprijs willen drukken, omdat anders het hele monetaire systeem in elkaar zou donderen (dit is overigens totaal niet het geval). Als belangrijk bewijs voor deze bewering, wordt gewezen naar de vraag naar grote vraag naar fysiek goud. Dat zou hét bewijs zijn voor de onderdrukking van de goudprijs met verkopen op papier door centrale banken. Echter, deze vraag is juist prima voor te stellen. Hoewel het goud de laatste maanden namelijk uit etf’s en dergelijke is gestroomd, is de goudprijs voor de juweliers in onze wereld relatief laag. Het is vanuit dat oogpunt niet zo heel vreemd dat juweliers meer goud zijn gaan aankopen. Dit gaat prima samen met een verkoopgolf door beleggers in goud.
Een ander kletspraatje dat ik onlangs hoorde, was dat Obama een dag voor een grote gouddaling met een aantal Amerikaanse bankiers bij elkaar kwam. Volgens de schrijver van het artikel zou die bijeenkomst natuurlijk zijn gegaan over hoe die gemene mannetjes de goudprijs de dag daarna zouden gaan drukken. Je moet wel heel erg achterlijk zijn wil je dat soort praatjes geloven. Ten slotte: waarom zou je dat een dag van tevoren doen? Waarom niet een maand van tevoren of een paar weken of dagen? Totaal onlogisch en ook totaal geen bewijs. Het zoveelste warrige onsamenhangende verhaaltje.
Het allerergste vind ik nog wel de volgende: ‘Centrale bankiers drukken de goudprijs nu, omdat ze weten dat de vlucht uit papier begonnen is en mensen goud als munt zullen gaan gebruiken’. Ook dit is kletskoek. Ten eerste is het zo dat QE niet zorgt voor een enorme hoeveelheid extra geld, zoals wel wordt beweert. Wie daar meer over wil lezen, moet maar eens lezen over ‘monetaire basis’: er is geen relatie. Ten tweede is het zo dat het totaal niet logisch is dat mensen massaal goud als betaalmiddel willen gebruiken. Het is in het huidige digitale tijdperk veel te onhandig om alles met de hand en fysiek te betalen. Goud is dus geen geld en dat maakt het een commodity. Commodities fluctueren in prijs, net als andere assets en zijn dus niet erg logisch om als geld aan te houden. Bij iedere transactie die je doet in het dagelijks leven, zal je namelijk gewoon je goudklompjes moeten omwisselen voor euro’s.
Het resultaat van deze kletspraat is dat de mensen die het meest wantrouwig zijn (de goudkevers) op dit moment de meest ongeloofwaardige kletskoek verkopen. Ze gaan af op mensen die geen verstand van zaken hebben en vaak een conservatieve denkwijze hebben. Zo worden goudkevers gevangen door hetgeen waar ze zo hard tegen denken te vechten: de leugen.
