In Las Vegas vond zopas het vierdaagse FreedomFest plaats. Gestart in 2002 door econoom Mark Skousen kunnen we deze meeting het best omschrijven als “de grootste vergadering ter wereld van vrije geesten”. Dit jaar was het thema: Zijn Wij Rome? De meest invloedrijke opiniemakers mochten de vraag beantwoorden en al vlug kwam het gesprek ook op goud.

Mark Skousen: De VS zijn nog niet het Rome van vlak voor de val maar we gaan definitief wel die richting uit. We hebben alvast twee deugden verloren die Ben Franklin preekte: geestdrift en voorzichtigheid.

Steve Forbes, CEO van Forbes Magazine: Het feit dat goud weer gezien wordt als een investeringsobject duidt op de slechte staat van de Amerikaanse economie. Anders kochten alleen juweliers goud. Maar momenteel staat het beleggerspubliek aan de zijlijn. Goud houd je aan als verzekering. Ik ben voorstander van een terugkeer naar de goudstandaard als gids om de echte waarde van een munt te bepalen.

Axel Merk van Merk Investments: Onze firma heeft de helft van haar bezit in goud. Een correctie na een 12-jarige stierenmarkt was te verwachten en de daling heeft een mooi nieuw instappunt gecreëerd. De dollar zal verder aan waarde inboeten tegenover de euro.

Doug Casey van Casey Research: Ik koop al jaren goud en ik blijf het kopen omdat het een vorm van sparen is. De aandelenmarkten zijn te duur en dat alleen maar omdat er miljarden dollars bij geprint worden. De economie twijfelt nog tussen hyperinflatie en een catastrofale deflatie. De juniormijners vormen een lange-termijn-waarde. Cyprus is waarschijnlijk interessant omdat de plaatselijke aandelenbeurs met 98 procent gedaald is.

Rand Paul, zoon van Dr. Ron Paul en senator voor Kentucky: Er dient een commissie te worden opgericht om te onderzoeken of de dollar ondersteund kan worden door goud, want we zitten met een munt die 96-97 procent van zijn waarde verloren is in de laatste 100 jaar.

Jim Rogers, econoom en internationaal investeerder: Het kan nog een of twee jaar duren met veel volatiliteit vooraleer goud een definitieve bodem neerzet. Negatief is vooral dat India een groot handelstekort heeft en minder goud invoert. Ben Bernanke? “He's not a smart guy and that's why he works for the government”.

Nick Gillespie, hoofdredacteur van Reason TV: Er moet verandering komen en wel snel. Meer en meer jongeren zijn ontevreden over de diensten die de overheid levert, in het bijzonder: opleiding, gezondheidszorg en pensioenvoorzieningen. Iedereen beseft verder dat hij meer gaat betalen in een systeem dat steeds minder teruggeeft. Deze toestand maakt de tijd rijp voor mensen om te zeggen “okay, let's start from scratch”.

Keith Fitz-Gerald, CIO van MoneyMorning.com: Er zijn sterke overeenkomsten tussen de neergang van het Romeinse Rijk en de VS, onder andere het oneindig bijdrukken van geld, wat uiteindelijk faalde en de hoofdoorzaak werd van de Val. Goud is van een bijzaak geëvolueerd naar een hoofdzaak.

John Browne van EuroPacific: Iedereen maar vooral de middenklasse zou goud en zilver moeten aanhouden. Eens mensen zullen beseffen dat ze uitgekleed worden door geld dat steeds minder waard wordt, zullen zij kopers worden.

Wayne Root, libertarische partij: “This is going to end very badly”. Niet optimistisch over de Amerikaanse economie, er wordt niets gedaan aan het immense schuldprobleem, net omdat er goud gekocht wordt toont dit de slechte staat van die economie aan. Het feit dat goud zo gedaald is in prijs maakt het “the greatest buying opportunity”.

En tot slot kan de hamvraag “Zijn Wij Rome” - want er werd wel wat afgeweken van het onderwerp – door niemand beter beantwoord worden dan door Lawrence Reed van de Foundation of Economic Education, die namelijk een boek geschreven heeft met diezelfde titel! In “Are We Rome?” vergelijkt hij de VS met Rome en stelt dat de ondergang veroorzaakt werd door een overmachtige overheid; teveel macht gegeven in het bijzonder over belastingen, uitgaven en schuld. We moeten rechtsomkeer maken indien we een verschrikkelijk lot nog willen afwenden! Klik hier voor onder meer het volledige interview met auteur Lawrence Reed.