De markten waren de hele week in de ban van de Griekse verkiezingen. Beleggers durfden moeilijk richting te kiezen. De belangrijkste indices gingen uiteindelijk met een procent winst het weekend in, het lang gevreesde ’Greekend’.
Afbeelding 1.1: Major U.S. Indexes?
(Klik hier voor een grotere weergave)
Het lijkt verdacht veel op een stilte voor de storm… Op het moment dat deze nieuwsbrief verstuurd wordt, lopen de eerste Grieken naar de stembus om over hun lot te beslissen. Hun toekomst binnen Europa staat op het spel. Willen de Grieken in de eurozone blijven of niet? Wil men vasthouden aan de euro of wil men terug naar de drachme? Vele vragen waar we op korte termijn een antwoord op zullen krijgen.
Alhoewel we geen glazen bol hebben, verwachten we dat de Griekse soep niet zo gegeten zo worden als momenteel geserveerd. Een uitstap uit de euro zou wellicht de beste optie zijn voor de Grieken, want dan kan men opnieuw met een propere lei beginnen. Maar dat is de theorie. In de praktijk zal een uitstap uit de euro zeer moeilijk blijken.
Het overgrote deel van de Grieken wil de euro behouden. En dus verwachten we dat alle partijen water bij de wijn zullen moeten doen. Europa zal de strenge maatregelen versoepelen, Griekenland zal nauwer moeten samenwerken met de EU. Maar we moeten niet rond de pot draaien. Feitelijk fungeert het Griekse drama als een bliksemafleider voor de echte problemen. Neem bijvoorbeeld Spanje, dat met 7 procent rente het weekend inging. Of Italië, waar de economische activiteit in snel tempo op de afgrond afstevent.
En vandaag staat Europa in de kijker, maar de hele wereld kampt met hetzelfde probleem: te veel schulden. Onze productiviteit kan het simpelweg niet meer aan. The point of no return is bereikt. Zoals we hier meermaals neerschreven, resteren nog maar 2 opties: de schulden wegstrepen of inflateren. Er zijn voldoende signalen in de markt die erop wijzen dat de centrale planners zullen kiezen voor de laatste optie. De weegschaal zal in balans gebracht worden door meer valuta ten opzichte van de schulden te plaatsen.
Niet enkel kregen we al diverse signalen voorgeschoteld van centrale bankiers - na renteverlaging in China, zal ook de Bank of England voor 100 miljard pond injecteren. We zien het ook terug in de markt. Afgelopen week kregen we al een voorproefje op de aandelenbeurzen. Een gerucht over een globale monetaire interventie deed de koersen opnieuw kaarsrecht omhoog schieten. Alhoewel het gerucht kort erop officieel ontkend werd, geeft het aan hoeveel druk er onder de markt zit. Het was volgens ons een test van de centrale bankiers om te controleren of iedereen wel mee is. Een geslaagde test…
Afbeelding 1.2: $SPX (S&P 500 Large Cap Index) INDX
(klik hier voor een grotere weergave)
Ook zagen we de prijs van goud voor het eerst in maanden opnieuw boven het 50-daags gemiddelde eindigen.
Afbeelding 1.3: $GOLD (Gold - Spot Price (EOD)) CME
(Klik hier voor een grotere weergave)
Bovendien werd de bodem op 1550 dollar per ounce voor de derde maal succesvol getest. We kunnen ons niet van de indruk ontdoen dat goud momenteel op een springplank staat. Deze stelling wordt overigens bevestigd door de onderliggende indicatoren. Zowel de RSI als de MACD kruipen langzaam maar zeker hoger.
Of wat dacht u van olie. Hoe graag sommige partijen het ook zouden willen, de olieprijs geraakt niet onder 80 dollar per vat. Zelfs niet met extreme uitslagen voor de RSI en MACD.
Afbeelding 1.4: $WTIC (Light Crude Oil - Spot Price (EOD)) CME
(Klik hier voor een grotere weergave)
De markt stuurt ons voldoende signalen dat er een substantiële interventie in de lucht hangt. Maar nog belangrijker is om eens bij uzelf te rade te gaan.
Uw instincten vertrouwen het zaakje hoogstwaarschijnlijk niet meer en lanceren momenteel waarschuwingssignalen: ’Wat als er toch geen actie komt?!’ ’Hoe diep kunnen we dan vallen?’ Hoe langer u wacht op een antwoord, hoe meer u gaat twijfelen. We kunnen het niet voldoende benadrukken: laat u niet leiden door uw emoties. We gaan zelfs nog een stap verder. Handel tegen uw instincten! Als de paniek toeslaat, dan is het tijd om ijzig koel te kopen.
Want denk eraan, nu woensdag geeft Ben Bernanke een persconferentie. Wellicht mag hij dan de globale interventie toelichten. Het wordt de belangrijkste beursweek sinds het najaar van 2008. We zijn er klaar voor. Onze abonnees hebben hun posities ingenomen. Afgelopen vrijdag werden de puntjes nogmaals op de ’i’ gezet in het Goud & Zilver Rapport. In onze strategie hebben we enkele nieuwe marktontwikkelingen voor de goud- en zilvermijnsector aan het licht gebracht.
Tevens serveerden we updates over McEwen Mining en Barrick Gold. Bovendien behandelden we een lezersvraag aangaande AuRico Gold. Als klap op de vuurpijl voerden we enkele aanpassingen door bij de gehanteerde adviezen in de Selectielijst! Voor beleggers in grondstoffen overhandigen we maandagmorgen de nieuwste editie van het Grondstoffen Rapport. Hierin gaan we dieper in op enkele spannende ontwikkelingen bij uraniumverrijker USEC. Verder behandelen we een lezersvraag over Natural Gas in verband met de recente prijsontwikkelingen. Tot slot zijn er updates voer Rare Element Resources en onze Stevia-TIP
